آماده سازی سطوح شامل تمام روش هایی است که برای هموار کردن سطوح قطعات فلزی و یا دستیابی به بافت و مشخصات سطحی موردنظر به کار می روند. این روش ها می توانند به تنهایی و یا به عنوان پیش زمینه ای برای انجام انواع پوشش دهی مورد استفاده قرار گیرند. بسیاری از این روش ها، توسط شرکت توسعه صنعت آذرخش به عنوان خدمات تکمیلی پوشش ­دهی و یا به صورت مجزا ارائه می شود. از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

  • پولیش کاری (Polishing)

 

پولیش کاری فرآیندی است که طی آن سطح فلز به ظاهری یکنواخت، هموار و آینه شکل دست می یابد. پولیش کاری به وسیله چرخ مخصوصی که سمباده پولیش روی آن قرار گرفته انجام می شود. در اثر پولیش کاری معمولاً لبه های کار کمی حالت گرد پیدا می کنند. این روش برروی قطعاتی با اشکال ظریف، پیچیده، محصور و یا تیز مناسب نیست. پولیش کاری روی قطعات فلزی گوناگونی می تواند انجام شود از جمله قطعات آلومینیومی، استیل، مس، آکرلیک، برنج، تیتانیوم، نقره و برنز. هر چه جنس مواد سخت تر باشد مانند استیل، پولیش کاری زمان بر تر و هزینه بر تر است.

  • وت بلاست

ویژگی های کلیدی و منحصر به فرد روش وت بلاست شامل استفاده از ذرات ساینده با دانه بندی متفاوت، به کارگیری آب و صابون برای فعال کردن چربی های سطح و از بین بردن گرد و غبار ناشی از عملیات سندبلاست و حذف مواد خطرناک یا حلال های شیمیایی سمی برای پاکسازی سطح می باشند.

وت بلاست برای اجرای عملیات سندبلاست سطح با استفاده از دستگاه های خودکار، اتوماتیک و دستی قابل کاربرد است؛ سرعت انجام عملیات وت بلاست با توجه به شرایط سندبلاست سطوح، قابل تنظیم می باشد؛ به طور مثال می توان آن را به سرعت برای ذرات ماسه خشک و ماسه معمولی تنظیم نمود؛ همراه بودن آب با مواد ساینده موجب می شود گرد و غبار سندبلاست حذف شود و سطح مورد نظر دچار آسیب نشود. وت بلاست دو مزیت بزرگ دارد؛ اول، کاهش اثرات شکست سطح در اثر برخورد مواد ساینده پرفشار و دوم، جلوگیری از چسبیدن ذرات خارجی به سطح صیقلی شده.